^Back To Top

Emilia Oziewicz z d. Januszewska ur. 1881 r. w Moskaliszkach kolo Cejkin. Żona Antoniego

Tam od wielu pokoleń żyli Januszewscy. Gdy miała ~ 8 lat Jej Ojciec i Dziadek Jana Januszewskiego, Antoni Piotr Januszewski kupił zaścianek Skrupiszki i tam z całą rodziną Januszewscy się przeprowadzili. Tam też, w Skrupiszkach urodził się Jan Januszewski kuzyn Oziewiczów.  Emilia Oziewicz z d. Januszewska zmarła w 1947r. w Inowrocławiu. Pochowana na cmentarzu w Inowrocławiu razem z mężem Antonim Oziewiczem. W poźniejszym okresie w Skrupiszkach bywała Jadwiga Szulc z d. Oziewicz(córka Emilii), rówieśniczka siostry Jana Januszewskiego, Wandy Januszewskiej. To jest 7 km od Święcian. Brat Emilii był aptekarzem w Ignalinie. Ojciec Jana zmarł na zesłaniu. Emilia i Antoni Oziewicz byli Właścicielami majątku Rymszańce i zaścianka Zacisze k/Ignalina. Kościół parafialny Przyjaźń. Przyjaźń - majątek, jezioro i pałac szambelana papieskiego p. Jana Kamieńskiego pochowanego na cmentarzu  Rymszańcach. W pobliżu piękny kościół murowany z czerwonej cegły, kosztem kolatora wzniesiony w odległości ok 3 km od Ignalina - Stacji koleji żelaznej Warszawa-St.Petersburg.

Brat Emilii, Januszewski był aptekarzem w Ignalinie. Emilia i Antoni Oziewiczowie byli rodzicami: Anny (ur.1907 Ekaterynburg), Franciszka(ur.1910 Szadryńsk), Marii(ur.1913 Święciany), Władysława (ur.1921 Rymszańce) i Jadwigi ur. 1923.

orn1

Emilia Januszewska to siostra mojego Ojca Klemensa. Byliśmy wywiezieni na Syberię. Ojciec zmarł tam i jest pochowany w Północnym Kazachstanie . My po powrocie do Polski mieszkaliśmy w Lidzbarku Warminskim. Byliśmy w stałym kontakcie z Józefem , bratem Emilii ,który przez wiele lat prowadził aptekę w Drewnicy kolo Gdańska. Obecnie mieszkamy na Podkarpaciu, a Córki z Rodzinami w Gliwicach. Posiadam zdjęcia Emilii i Antoniego Oziewiczow . Serdecznie pozdrawiamy !!!

                                Jan Januszewski