^Back To Top

Pułkownik Ignacy Oziewicz rozmawiał z Marianem Oziewiczem stryjecznym wnukiem, w latach 60-tych

Podczas rewolucji bolszewickiej

Porucznik Ignacy Oziewicz stworzył polski oddział konnicy na kresach dla ratowania Polaków za­grożonych wydarzeniami rewolucji. Jeden z incydentów to wyratowanie młynarza zakopanego po szyję w ziemi którego twarz oblewano moczem.

Wojna Polsko - bolszewicka 1920 roku

Major Ignacy Oziewicz dowodził pułkiem. Pewnego razu zluzowano pułk z frontu na tyły gdzie kwatermistrz wyznaczył chałupy na nocleg. Mimo dobijania się nikt nie otwierał. Dopiero żołnierze ochrony sztabu wyważyli drzwi. Okazało się że mieszkańcy wsi byli zastraszeni przez kilku bandytów którzy organizowali napady. Podejrzanych aresztowano i sąd polowy skazał trzech dorosłych na śmierć przez rozstrzelanie a jednego młodocianego na chłostę którą wykonać musieli członkowie jego rodziny. Gdy pułkownik Ignacy odwiedzał po latach na ćwiczeniach te strony wspominano z wdzięcznością uwolnienie przez wojsko od bandytów.

Zamach majowy 1926 roku

Pułkownik Ignacy Oziewicz twierdził, że zamach majowy uniemożliwił Sejmowi dorastanie do de­mokracji. Doprowadził do nadmiernej dominacji w życiu państwowym kadr z I Brygady. O Marszałku Pilsudskim wyrażał się z szacunkiem uważając że otoczenie odcinało Go od informacji.

Jako dowódca pułku Ignacy Oziewicz miewał trudności z uzyskiwaniem pieniędzy należnych pułkowi z Ministerstwa. Gdzieś po drodze część pieniędzy była defraudowana. Drogą służbową nie można było zyskać reakcji władz wojskowych. W tej sytuacji pułkownik poczuł się zmuszony podać do dymisji lecz swoją dymisję postanowił przekazać samemu Piłsudskiemu. W czasie spaceru Piłsudskiego przeskoczył plot Belwederu i zameldował się Marszałkowi wręczając rezygnację. Marszałek dymisji nie przyjął i obiecał zbadać i wyjaśnić sprawę malwersacji.

Nominacja na stopień generała

Latem 1939 roku pułkownik Oziewicz dowiedział się od znajomych z Ministerstwa, że jego nominacja generalska, jest gotowa i będzie Mu wręczona we wrześniu 1939.

W stodole w Rymszańcach Franciszek Oziewicz zakopał podczas II wojny w cynkowej skrzynce szablę, krzyż Virtutti Militari i inne pamiątki płk. Ignacego Oziewicza, naczelnego dowódcy Narodowych Sil Zbrojnych.

Galeria zdjęć płk. Ignacego Oziewicza i Jego Rodziny.

 Biogram Ignacego Oziewicza:  http://www.dws-xip.pl/PW/bio/o7a.html